Zabalení zásilky - otázky a odpovědi | PosliSnadno.cz

Často kladené otázky

Zvolte si
konkrétní
okruh

Zabalení zásilky

Přepravujete křehké zásilky?

Křehké zásilky přepravujeme a nebývá s nimi žádný problém. Důležité je u nich ale správné zabalení, aby byly věci uvnitř balíku dostatečně chráněné. Existují speciální přepravní krabice např. na lahve, kde je každá umístěna v samostatném boxu. Pokud nemáte speciální krabici, je nutné, aby každý jednotlivý křehký kus byl samostatně obalen velkou vrstvou tlumivého materiálu (např. bublinkovou folií). Tato vrstva musí být opravdu silná, ideální je cca 8 cm. Se zásilkami je zacházeno opatrně a šetrně, ale musí se počítat s tím, že při překládání na depech, kde se automaticky třídí na pohyblivých pásech, může docházet k malým nárazům a otřesům.

Jak zásilku zabalit, co musí obal vydržet?

Zásilka by měla být zabalena tak, aby věcem uvnitř poskytovala dostatečnou ochranu. Se zásilkami je zacházeno šetrně, ale je potřeba počítat s tím, že během přepravy může při překládání na depech, kde se zásilka na posuvných pásech automaticky třídí, docházet k malým otřesům a nárazům.

Důležité informace pro zabalení balíku:

Důležité informace pro správné zabalení palety

Můžete zásilku zabalit Vy?

Omlouváme se, ale tuto službu bohužel neposkytujeme. Vy už musíte předat zásilku kurýrovi zabalenou spolu s přepravními dokumenty. Výjimkou jsou zásilky s dokumenty, kdy má kurýr u sebe speciální obálku, do které papíry (případně i celou Vaši papírovou obálku) vložíte. V případech některých drobných věcí (jako např. brýle v pouzdře, telefon v krabici) může mít u sebe kurýr speciální obal, do kterého se věc vloží, a není tedy nutné ji balit do speciální přepravní krabice.

Má kurýr při vyzvednutí k dispozici nějaké přepravní obaly?

V některých případech ano. Vždy by měl mít kurýr u sebe speciální obálku na dokumenty, do které se vejde papírová obálka formátu A4, případně papíry samotné. U některých přepravních variant pak může mít k dispozici takový polstrovaný sáček, který je určen na přepravu drobných předmětů, jako např. brýle v pouzdře, telefon v prodejní krabičce apod. Pokud byste chtěli ověřit, zda toto u Vaší přepravní varianty bude k dispozici, zavolejte nám nebo napište, rádi Vám tuto informaci podáme.

Musím zásilku nějak označit?

Každá zásilka musí být označená transportními štítky a k balíku mimo EU musí být ještě přiložena faktura pro celní účely. Všechny tyto dokumenty Vám pošleme, Vy je jen vytisknete a předáte řidiči spolu se zásilkou. Štítky nemusíte na krabici ani lepit, kurýr si je už umístí. Pouze pokud byste měli krabic více, můžete na ně štítky nalepit, abyste ušetřili čas při předání všech krabic řidiči.

Mám na balík napsat adresu příjemce?

Nemusíte, společně s balíkem předáváte řidiči přepravní dokumenty, které Vám zašleme, na kterých je adresa i čárový kód, podle kterého se zásilky směrují. Pokud chcete, můžete pro jistotu adresu a kontakty na příjemce napsat např. z boku na krabici.

Jak zabalit sklo a křehké věci?

Není problém přepravovat sklo a křehké předměty, ale u nich je velmi důležité správné zabalení. Tyto věci musí být uvnitř balíku dostatečně chráněné. Jak proti vnějším otřesům, tak i proti tomu, aby se nerozbily samy mezi sebou. Existují speciální přepravní krabice – např. na lahve, kde je každá umístěna v samostatném boxu. Pokud nemáte speciální krabici, je nutné, aby každý jednotlivý křehký kus byl samostatně obalen velkou vrstvou tlumivého materiálu (např. bublinkovou folií). Tato vrstva musí být opravdu silná, ideální je cca 8 cm. Se zásilkami je zacházeno opatrně a šetrně, ale musí se počítat s tím, že při překládání na depech, kde se automaticky třídí na pohyblivých pásech, může docházet k malým nárazům a otřesům, a hlavně s tím, že lahve bez ochranné vrstvy se rozbijí v balíku samy o sebe.

Do jakého obalu vložit dokumenty?

Ideální je vložit je do obyčejné papírové obálky a tu celou pak ještě do pevné kartonové obálky, která poskytuje dokumentům během přepravy tu nejlepší ochranu. Tuto kartonovou obálku bude mít kurýr u sebe.

Co znamená ošetření palety proti škůdcům (IPPC ošetření)?

Pokud se posílá zboží mimo EU na dřevěné paletě nebo v jakémkoliv jiném dřevěném obalu, musí být dřevo ošetřeno proti škůdcům, jinak v cílové zemi zásilku nepřijmou a vrátí ji zpět. Takto ošetřenou paletu není problém koupit, má na sobě speciální znak. Jiné dřevěné obaly je nutné nechat ošetřit individuálně. Většinou to dělají některé truhlářské dílny, případně firmy zabývající se výrobou podobných obalů. Toto platí pouze pro obaly a palety ze surového dřeva. Nevztahuje se to např. na obaly z dřevotřísky, které už jsou chemicky ošetřeny při výrobě. Kontaktujte nás, rádi Vám poradíme a doporučíme, kde paletu sehnat.

Musíme použít pouze euro paletu, nebo i jiný typ?

Není nutné použít pouze europaletu. Pro přepravu může mít paleta i jiné rozměry a parametry a může být třeba i plastová nebo z jiného materiálu. Musí být ale kvalitní a stabilní a poskytovat zboží přiměřenou ochranu.

Co je to euro paleta (EPAL)?

Je to standardizovaný a nejčastěji používaný typ palety v přepravě a logistice. Euro paleta má rozměry 120 x 80 cm, na výšku zhruba 15 cm a váží kolem 20–25 kg.

Kolik váží paleta?

Standardní europaleta (EPAL) váží kolem 20–25 kg. Pro stanovení ceny přepravy se musí uvádět vždy hmotnost celková, tedy vč. palety.